https://ankararahimkanseri.com/wp-content/uploads/2017/11/1-6.jpg

 

Rahim kanseri (endometrium kanseri) tedavisi için gereken standart cerrahi işlem, rahim, rahim ağzı ve yumurtalık ve tüplerin tamamının çıkartılmasıdır. Genç ve henüz girmemiş olan kadınlarda yumurtalıkların korunması planlanabilir fakat bu mevzunun hekim ve hasta arasında dikkatle tartışılması gereklidir çünkü yumurtalıklar da hastalığın yayılım bölgelerinden birisidir. Yumurtalıkların alınması planlanan genç kadınlara doğurganlığın korunması için yumurta dondurma, embryo dondurma veya yumurtalık dokusu saklama seçenekleri sunulabilir. Rahim kanseri tanısı almış hastalarda cerrahi tedavi sırasında rahim ağzı mutlaka çıkartılmalıdır, bu evreleme sisteminin bir parçasıdır ve eğer rahim ağzı hastalık tarafından tutulduysa bu yüksek risk varlığını gösterir. Sadece rahmin alınıp rahim ağzının geride bırakılması rahim kanseri tedavisi için kabul edilebilir bir yöntem değildir.

Rahim kanserinin 40 yaş altında görülmesi son derece nadirdir fakat bu yaş grubunda görüldüğünde bu hasta grubunda aynı zamanda yumurtalık kanseri görülmesi riski de mevcuttur. Dolayısı ile eğer 40 yaş altı bir hastada ilk tedavi sırasında yumurtalıklar alınmadıysa, menopoz yaşına girdikten sonra yumurtalık kanseri riskinin engellenmesi için bu işlemin yapılması gereklidir. Yumurtalıklar alındıktan sonra hastaların bir kısmında cerrahi menopoz denilen ve sıcak basması, vajinal kuruluk, duygu durum değişiklikleri ile seyreden bir durum ortaya çıkabilir. Bu durumda uygun özelliklere sahip hastalarda hormon replasman tedavisi planlanabilir. Bu tedavinin detaylarının jinekolog onkoloğunuz ve tıbbi onkoloğunuz ile konuşulması gereklidir.

Özet olarak rahim kanserli hastalarda ideal olarak yumurtalıkların alınması gereklidir fakat istisnai durumlarda ve özel koşullarda bu işlem belli bir süre ertelenebilir. Bu kararın verilmesinde, hastanın yaşı, menopoza girip girmemesi ve doğurganlık arzusu temel rol oynar. Hastaların yumurtalıklarda rahim kanseri bulaşı olmasına veya ileride gelişebilecek olan ayrı bir yumurtalık kanseri riskine karşın bilgilendirilmeleri son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat